Restid

Restid

Komposiidid on materjalid, mis koosnevad vähemalt kahest erinevast komponentmaterjalist, millest kumbki ei sobi iseseisvalt konstruktsiooni valmistamiseks.
FRP/GRP komposiidid on valmistatud erinevatest komponentidest nagu klaaskiud, vaigud ja plastik. Nende komponentide omavahelise varieerimisega on võimalik valmistalmistada erinevate omadustega komposiite.
Näiteks klaasi osakaalu tõstmine muudab materjali tugevamaks, samas kui vaikude ja plastiku osakaalu tõstmine võimaldab valmistada materjali, mis on suuteline taluma ka väga kõrge happelisusega keskkonda.

Erinevat vormi kiududega armeeritud polümeerid moodustavad suure osa tänapäeval kasutatavatest komposiitmaterjalidest.
Tinglikult võib neid jagad 2 gruppi: lühikeste kiududega armeeritud sünteetilised materjalid ning pikkade (mittekatkestatud) kiududega armeeritud sünteetilised materjalid.

Kasutades komposiitmaterjale traditsiooniliste materjalide nagu näiteks terase asemel, saavutatakse tavaliselt märkimisväärne materjali kaalu alanemine tänu individuaalsete komponentide spetsiifilistele omadustele .
Kuna see on materjalide kombinatsioon, on võimalik komposiitmaterjale kombineerida ja konstrueerida vastavalt spetsiifilistele koormuskarakteristikutele, samas tagades erinevad eelised võrreldes traditsiooniliste materjalidega; nagu näiteks vastupidavus kemikaalidele, elektrilised ja termilised isolatsiooni omadused.

FRP/GRP komposiitide eelised:

  • Suurepärane vastupidavus kemikaalidele ja korrosioonile – komposiidid pakuvad suuremat vastupanu happeliste, soolaste, leeliseliste ja elektrokeemiliste keskkondade puhul
  • Suurem tugevuse ja kaalu suhe võrreldes terase või alumiiniumiga
  • Kerge ja hõlpsasti käsitsetav – komposiitide erikaal on veerand terasest ja kaks kolmandikku alumiiniumist
  • Mittejuhtiv – suurepärane elektri- ja soojusisolatsioon
  • Läbipaistev raadiolainete edastamisel
  • Erakordne kulude efektiivsus – madalad paigalduskulud, pikaajaline eluiga ja minimaalsed hoolduskulud teevad sellest tasuva lahenduse